Instalacje, urządzenia służące wielu udogodnieniom, a także automatyzacja wielu procesów – te wszystkie elementy składają się na budynek inteligentny. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Między tradycyjnym a nowoczesnym budownictwem

Granica pomiędzy standardowym budynkiem a tym tzw. inteligentnym z roku na rok przesuwa się. Ta płynność uzależniona jest przede wszystkim od stale postępującego rozwoju techniki. Dziś nikogo nie dziwi już obecność takich udogodnień jak centralne ogrzewanie, instalacja elektryczna czy dostęp do ciepłej wody. Obecnie budynek inteligentny ma o wiele więcej do zaoferowania, m.in. rozwiązania, które są niespotykane w standardowym budownictwie. Znajdziemy w nim zarówno wiele nowoczesnych urządzeń elektronicznych, jak i elektronikę mającą związek z systemami grzewczymi i automatyzacją wielu procesów w domu.

Czym wyróżnia się budynek inteligentny?

Budynek inteligentny powstał po to, by ułatwić życie swoim mieszkańcom. Z tego powodu, z założenia taki lokator powinien być w jak najmniejszym stopniu zaangażowany w pracę instalacji w domu. Wszystkie procesy powinny przebiegać automatycznie, z jak najmniejszym wsparciem ze strony człowieka. Aby dom mógł zyskać miano “budynek inteligentny” nie wystarczy jedynie, by system działał. Trzeba bowiem, by do tego działał jeszcze wydajnie. To oznacza, że budynek powinien samodzielnie podejmować decyzje związane z pracą instalacji, np. ogrzewaniem i dostosowywać wszystkie parametry do tego, by działanie całego systemu było jak najbardziej energooszczędne i korzystne dla właściciela budynku.