Korekcja racic jest niezwykle ważnym zabiegiem, który jednak wielu hodowców wciąż sobie lekceważy. Co prawda – wzrasta świadomość na ten temat, pojawia się więcej informacji, publikacji naukowych, ale dostęp do wiedzy jest nadal nieco ograniczony. Dlatego ważne jest, aby tematem i zabiegami nie zajmowały się przypadkowe osoby, o czym mówią także specjaliści.
Korekcja racic – dlaczego zabieg jest tak ważny?
Zabieg korekcji racic – przeprowadzony odpowiednio i w odpowiednim czasie – zapobiega nie tylko kulawiźnie, ale i innym przykrym konsekwencjom.Mówiąc krótko: odczuwa to zarówno same zwierze jak i nasz portfel. Szacuje się, że łączne straty związane z wystąpieniem kulawizny u jednego osobnika może nas kosztować rocznie grubo ponad tysiąc złotych! Jak temu zapobiec? Najlepiej zlecić załatwienie sprawy specjalistom. Osoby niedoświadczone mogą narobić więcej szkód niż pożytku, a sprawa wbrew pozorom nie jest wcale taka prosta.
Korekcja racic w opinii specjalistów
Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć co potwierdzi z pewnością każdy specjalista weterynarii. Fachowcy dokonają oceny ruchu i określą jaki odsetek stada cierpi na kulawizny. Będą potrafili wychwycić schorzenie zanim będzie ono widoczne gołym okiem dla osoby nie doświadczonej.Korekcja racic musi być wykonywana nie tylko regularnie, ale także w odpowiednim momencie cyklu produkcyjnego krowy mlecznej. – Znajomość anatomicznych, histologicznych oraz mechanicznych uwarunkowań stanowi podstawę zrozumienia patogenezy, a następnie prewencji i terapii chorób racic – twierdzi Ryszard Mordak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu.