Pawilon ogrodowy, czyli pomysł na spotkanie towarzyskie i nie tylko

Miło jest spędzić czas w ogrodzie w gronie rodziny i przyjaciół, jednak spontaniczne lub zaplanowane spotkanie może się skończyć ewakuacją pod dach i pewnymi stratami, związanymi np. z przygotowanym poczęstunkiem.

Mowa jest tu oczywiście o nietrafionej pogodzie – deszczu, silnym wietrze… Zresztą i bez nich coś spadającego z nieba, prosto na jedzenie lub gości, może co najmniej odrobinę popsuć spotkanie w miłym gronie. Jednak znajdzie się na to pewne proste rozwiązanie, którym jest pawilon ogrodowy.

Podstawy budowy i możliwości

Jeśli nie chcemy ryzykować pewnych niemożliwych do przewidzenia okoliczności, to będzie on doskonałym wyborem. Mówiąc w skrócie – schowamy się w nim my i nasze meble ogrodowe, ochroni nas przed słońcem, deszczem, wiatrem i niespodziewanymi gośćmi z nieba. Pozwoli również na wybranie poziomu tej ochrony.

Istnieją różne typy pawilonów ogrodowych, różniące się od siebie wielkością i konstrukcją. Jednym z nich będzie np. pawilon ogrodowy zbudowany z czworonożnego stelaża (ramy), na którym zamocowany jest kwadratowy lub prostokątny dach (czyli coś w rodzaju parasola), a poniżej niego ściany, które utworzą wraz z nim coś na kształt namiotu, który z jednej strony jest (przykładowo) otwarty. Ściany i dach mogą być wyposażone w okienka, otwory wentylacyjne itp.

Pawilon ogrodowy to stosunkowo lekka konstrukcja, która jest prosta do rozłożenia i złożenia. Jego rama wykonana jest z tworzywa sztucznego lub metalu (np. ze stali lub z aluminium), a dach i ściany z wodoodpornego poliestru, który jest również odporny na promieniowanie UV.

Możliwości i opcje dodatkowe

Już niewielka konstrukcja tego typu pomieści bez problemu meble ogrodowe dla czterech osób, czyli np. stolik i krzesła. Nie będzie to jednak koniec jej możliwości, ponieważ ściany pawilonu ogrodowego mogą być otwierane i tworzyć markizy, które nie tylko ochronią wspomniane wcześniej osoby, ale też kolejne.

Możemy więc zaprosić więcej gości, którym niestraszne będą, chociażby promienie słoneczne, ponieważ każda podniesiona ściana da nam dodatkowe cztery osłonięte daszkiem miejsca, w których ustawimy kolejne meble ogrodowe. Istnieje również, rzecz jasna, opcja niezamontowywania ścian w ogóle.

Jedną z opcji dodatkowych może być stanowiące integralną część pawilonu oświetlenie typu LED wraz z bateriami słonecznymi, które pozwoli nam cieszyć się spotkaniem w ogrodzie również w nocy, bez potrzeby osobnego źródła światła, czyli również bez ewentualnego martwienia się o doprowadzenie prądu.

Nie tylko imprezy towarzyskie

Pawilon ogrodowy będzie również doskonałym miejscem na spędzenie czasu w pojedynkę lub we dwoje. Przeczytamy w nim książkę, utniemy sobie poobiednią drzemkę itp. Musimy wtedy jedynie wstawić do niego inne meble ogrodowe – niż wcześniej wspomniane – czyli np. leżak, wygodny fotel lub hamak itp. A może materac lub składane łóżko?

Za rozsądne pieniądze otrzymujemy więc solidną konstrukcję o prostej budowie, którą w razie potrzeby łatwo jest dostosować do panujących warunków, liczby osób i do tego, czy chcemy spędzić czas w mniej lub bardziej otwartej przestrzeni.