Projektowanie konstrukcji żelbetowych

Konstrukcje żelbetowe to nic innego, jak połączenie betonu i stali zbrojeniowej. Materiał ten cieszy się ogromną popularnością, ponieważ zastosowanie właściwości obu składników pozwala na szeroki zakres ich wykorzystania. W dużym uproszczeniu – beton jest wytrzymały na ściskanie, rozciąganie. Dla stali zbrojeniowej określa się m.in. granicę plastyczności wytrzymałość na rozciąganie oraz wytrzymałość zmęczeniową.

Każdy inzynier wie, jak konstrukcje żelbetowe zachowują się w danych warunkach oraz jak wyliczyć ich właściwości. Potrzebują do tego oczywiście odpowiednich narzędzi. Jakich? Projektowanie konstrukcji żelbetowych wymaga przede wszystkim odpowiedniego programu. Obecnie w branży budowlanej panuje trend BIM (modelowanie informacji o budynku). Technologia ta wykorzystywana jest również w tym przypadku.

Polecany program do konstrukcji

Projektowanie konstrukcji żelbetowych wymaga odpowiednich narzędzi – nie ma co do tego wątpliwości. Obliczenia trwałości, analizy, określanie stanu granicznego nośności na zginanie – to tylko przykłady elementów składowych procesu. Potrzebna jest do tego nie tylko wiedza i doświadczenie, ale także niezawodne narzędzia.

Polecany program do konstrukcji powinien spełniać najnowsze standardy. Popularną obecnie technologią w branży budowlanej i architektonicznej jest BIM. To właśnie dzięki niej projektowanie konstrukcji żelbetowych jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Building Information Modeling to inaczej cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego.

Jak BIM wpływa na konstrukcje żelbetowe? Przede wszystkim wpływa na zminimalizowanie ograniczeń. Rozpoczęcie przygody z nową technologią wymaga czasu i przestawienia pewnych zastałych schematów działania. Jest to jednak konieczne, bo korzyści wynikające z BIM są bardzo duże. Dlatego polecany program do konstrukcji powinien obsługiwać tę technologię.

Przykładem może być Allplan. Jest to nowoczesne, kompleksowe narzędzie wykorzystywane w branży budowlanej i architektonicznej. Konstrukcje żelbetowe, mosty, obiekty architektoniczne – przy pomocy tego narzędzia można zaprojektować niemal wszystko. Jest to polecany program do konstrukcji, przede wszystkim dlatego, że wpływa na podniesienie jakości i precyzji tworzonych projektów.