Grzejnik do małej łazienki – jak go wybrać? Zobacz, jakie modele sprawdzą się najlepiej

Źródło: https://mario-radiators.pl/

JAK DOBRAĆ MOC GRZEJNIKA DO MAŁEJ ŁAZIENKI?

Wybierając grzejnik do małej łazienki, musimy zadbać nie tylko o to, aby był on wystarczająco kompaktowy. Najważniejszą funkcją, jaką powinno spełniać to urządzenie, jest bez wątpienia ogrzewanie. Dlatego pierwszym czynnikiem decydującym o zakupie określonego modelu grzejnika powinna być jego moc grzewcza. Jeżeli dobieramy grzejnik do łazienki, której ściany nie są ścianami zewnętrznymi budynku, sam budynek ma wystarczającą izolację cieplną, a pomieszczenia wokół są właściwie nagrzewane, powinniśmy zmierzyć powierzchnię łazienki, a następnie na każdy metr kwadratowy przewidzieć od 80 W do 100 W. Wyższe wartości z pewnością przydadzą się wówczas, jeżeli planujemy z grzejnika korzystać również w funkcji suszarki czy też wieszaka na wilgotne ręczniki czy szlafroki, co nieznacznie zmniejsza wydajność cieplną grzejników. Warto również zdecydować się na grzejnik o większej mocy jeżeli nasza łazienka ma wysokość przekraczającą standardowe 2,7 m – pamiętajmy, że ciepłe powietrze przemieszcza się ku górze, dlatego wysokość pomieszczenia ma tu naprawdę duże znaczenie.

W przypadku łazienek, których co najmniej jedna ściana jest ścianą zewnętrzną, lub takich, które znajdują się w niewystarczająco docieplonych budynkach, aby uzyskać pełny komfort cieplny na poziomie 24 stopni Celsjusza będziemy musieli wybierać grzejniki o większych mocach. Zaleca się wówczas dobieranie urządzeń o mocy co najmniej 130-150 W na metr kwadratowy. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, że znacznie bardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie po prostu docieplenie budynku, co przełoży się na znaczne obniżenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania jego wnętrz. Jeżeli nie mamy na razie w planach związanego z tym gruntownego remontu domu lub nie jesteśmy właścicielami całej nieruchomości, pozostaje nam jednak wyłącznie dogrzewanie łazienki grzejnikiem o odpowiedniej mocy. Ze względu na niewielką powierzchnię pomieszczenia z pewnością poradzimy sobie z tym zadaniem za pomocą dostępnych na rynku grzejników, które mimo niezbyt imponujących rozmiarów zaskoczyć potrafią nas swoją mocą grzewczą.

Grzejnik do małej łazienki Lion

OZDOBNE GRZEJNIKI DO MAŁYCH ŁAZIENEK Z CHROMOWANĄ POWŁOKĄ – CZY TO DOBRY POMYSŁ?

Coraz popularniejsze stają się w ostatnim czasie ozdobne grzejniki do małych łazienek z powłoką z chromu. Urządzenia te z pewnością świetnie się prezentują ze względu na to, że powłoka ta jest kolorystycznie dopasowana idealnie do pozostałych chromowanych powierzchni, jakie znajdziemy w każdej łazience, takich jak chociażby baterie pryszniców lub kranów czy innych elementów armatury sanitarnej i wyposażenia. Warto jednak przyjrzeć się bliżej grzejnikom z chromowaną powłoką. Ich wygląd stanowi bowiem bez wątpienia ogromną zaletę – lecz czy przypadkiem nie jest to również jedyna zaleta tego typu urządzeń?

Grzejniki chromowane stały się dziś na tyle popularne, że nie należą już z pewnością do najwyższej półki cenowej. Ich przystępna cena i dekoracyjny wygląd przyciągają wielu klientów właśnie do tego typu urządzeń grzewczych. Wybierając grzejnik chromowany, należy jednak pamiętać, że konieczny będzie zakup urządzenia o wyższej mocy niż ta, której potrzebowalibyśmy tylko według powierzchni naszej łazienki i jej zapotrzebowania cieplnego. Wynika to z faktu, że chromowana powłoka znacznie gorzej niż inne materiały przewodzi ciepło, przez co faktyczny wpływ, jaki działanie grzejnika będzie miało na temperaturę w pomieszczeniu, jest o wiele niższy.

Wybierając grzejnik chromowany musimy więc również zdawać sobie sprawę z tego, że o ile sam zakup tego typu modelu nie będzie wiązał się z poważnym wydatkiem, o tyle korzystanie z urządzenia na dłuższą metę może generować znaczące koszty. Jest to spowodowane właśnie słabym przewodzeniem ciepła przez chromowaną powłokę, co sprawia, że pomieszczenie nie osiąga docelowej temperatury tak szybko, jak byłoby to możliwe w przypadku urządzenia wykonanego z innego materiału. Konieczne jest więc dostarczenie do urządzenia znacznie większej ilości energii, co niestety przekłada się bezpośrednio na wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto więc zastanowić się, czy chromowany grzejnik faktycznie będzie wart swojej ceny. Zobaczmy, co oferują nam producenci urządzeń grzewczych wykonanych z innych materiałów i czy takie grzejniki też mogą być dekoracyjne!