Jak zadbać o płaszcz z alpaki?

Jak przechowywać płaszcz z alpaki?

Płaszcz z alpaki jest wręcz idealnym wyborem na nieco chłodniejsze dni. Grzeje doskonale, przepięknie się układa, a materiał jest bardzo delikatny oraz wytrzymały. Jednak musimy wiedzieć o tym, że jest to luksusowy produkt. Jak wiemy ma to pływ na samą cenę oraz także na dostępność.

Płaszcz z alpaki powinien być obowiązkowo przechowywany na wieszaku. Wszystko po to, aby utrzymać ładnie kształt. Najlepiej postawić na drewniany wieszak, który jest idealnie dopasowany do rozstawu ramion oraz nieco zaokrąglony. Powinien być masywny oraz nie może mieć ostrych zakończeń. W innym razie doszłoby do odkształceń nieestetycznych oraz także do zniszczenia materiału.

Za każdym razem, gdy nasz płaszcz będzie odwieszany, należy sprawdzić, czy przypadkiem nic nie zostało w kieszeniach. Dzięki temu utrzymamy formę naturalną płaszcza. Podobnie jest przy noszeniu paska czy też torebki. Zwróćmy uwagę czy przypadkiem nie dochodzi do zmechaceń czy też uszkodzenia materiału. Ciężka torba może niestety wygnieść widoczny ślad, a ocierając się o biodro może zniszczyć samą strukturę materiału. Ważne jest to, aby wybierając na płaszcz miejsce w szafie nie wieszać go pomiędzy ułożone ciasno ubrania. Nasz płaszcz musi mieć odpowiednią przestrzeń. Wszystko dlatego, aby uniknąć pojawienia się moli. Owady te najczęściej pojawiają się w miejscach, w których wełna jest ściśnięta, przepocona oraz zawilgocona.

Pielęgnacja

Aby możliwie jak najdłużej nasz płaszcz był w świetnym stanie, warto go czesać. Płaszcz czeszemy suchą szczotką z włosia. Pozwoli nam to na pozbycie się włosków, kurzu oraz delikatnych zabrudzeń. Większe zabrudzenia możemy próbować usuwać wilgotną szczotką. Musimy jednak uważać, aby tkaniny nie zamoczyć. Szczotkowanie przeprowadzać należy zawsze zgodnie z kierunkiem włosia, najczęściej z góry na dół. Czesanie pod włos uszkadza łatwo wełnę.

Wszelkie zabrudzenia usuwane powinny być natychmiast. W innym razie plama po prostu wniknie w materiał i ciężko się jej będzie pozbyć. Nie wolno również zdrapywać suchych plam. Doprowadziłoby to do zmechacenia się wełny.