Fotowoltaika staje się ogromnie popularna, głównie dzięki temu że pozwala zaoszczędzić mnóstwo energii elektrycznej z sieci. To z kolei przynosi dwojaki zysk: Zmniejsza nasze rachunki za prąd, a jednocześnie przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne. Elektrownie węglowe, które wciąż produkują największą ilość prądu w Polsce, zostają znacznie odciążone gdy gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa generują sporą część prądu ze słońca. Sprawdźmy więc w jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna i z czego się składa.
Sercem całego układu są panele słoneczne, montowane na dachu budynku. Są to główne komponenty fotowoltaiczne https://suntrack.pl/144-victron-energy , ponieważ odpowiadają bezpośrednio ze generowanie energii elektrycznej. Następnie prąd trafia do układu przekształcającego, na który składa się falownik oraz sterownik elektroniczny całej instalacji. Tam prąd z paneli jest przekształcany tak, by “pasował” do prądu dopływającego z sieci energetycznej. Nadwyżka konsumowana jest przez oświetlenie i wszystkie urządzenia podłączone do gniazdek, co wydatnie zmniejsza nasz rachunek za prąd.
Nie można też zapomnieć o zabezpieczeniach i licznikach. Układy te mają za zadanie chronić instalację przed przeciążeniem oraz pożarem. Są to absolutnie niezbędne komponenty fotowoltaiczne, które muszą być wykorzystane w każdej pracującej instalacji. Natomiast liczniki zapewniają zliczanie energii pobranej z sieci oraz tej, którą wygenerowała instalacja. Dzięki temu możemy prawidłowo rozliczyć się z naszym zakładem energetycznym.