Kilka słów o odwyku dla narkomanów

Narkomania to podstępne zjawisko, które jest w stanie odebrać nam wszystko. Narkotyki  wpływają na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Do tego niszczą zdrowie człowieka. Chociaż tak to na pewno nie wygląda z punktu widzenia osoby uzależnionej. Wszystkie osoby, które mają do czynienia z narkotykami, po pewnym czasie zaczynają żyć nie tylko dla siebie, ale po to, żeby wziąć kolejną dawkę. Po to, aby móc na nowo znaleźć się na “haju”. Osoba uzależniona wstaje każdego dnia z myślą, że musi coś wziąć. Normalny człowiek wstaje każdego dnia po to, aby zrealizować swoje obowiązki. W głowie układa sobie plan dnia. U narkomana pierwszą myślą jest to, kiedy będzie mógł wziąć pierwszą dawkę lub gdzie się udać po jej zakup. Przykre, ale prawdziwe.

Kiedy powinno zostać wdrożone leczenie uzależnienia od narkotykówWtedy, kiedy dana osoba jest na głodzie. Jest to najlepszy okres. Chociaż nie będzie on dobry z punktu widzenia osoby uzależnionej. Jak rozpoznać narkomana w zaawansowanym stadium? Kiedy nie panuje już nad tym co robi. Co w szczególności widzialne jest właśnie wtedy, kiedy jest na “głodzie”. Napady szału, agresywność wobec bliskich osób, kradzieże i wiele więcej – wszystko po to, aby zdobyć narkotyki. W takim stanie osoba powinna jak najszybciej wylądować na terapii, która będzie w stanie przynieść jakiekolwiek skutki.

Od czego zaczyna się leczenie uzależnienia od narkotyków? Od oszacowania w jakim stanie jest dana osoba. Tylko dzięki temu będzie można dobrać odpowiednia formę terapii. Niektórym wystarczy tylko krótka terapia w zamkniętym ośrodku, a niektórzy będą musieli zdecydować się na długotrwałą terapie, która w niektórych przypadkach może trwać dłużej niż rok. Jeżeli osoba uzależniona sama wykazuje chęci, że czas udać się na terapię, to bardzo dobrze. Gorzej, jeżeli tak nie będzie. Jako osoby bliskie i tak nie będziemy mogli się poddać – nawet, jeżeli będzie dotyczyły to ubezwłasnowolnienia osoby uzależnionej. Takie sprawy odnoszą się do wszystkich osób pełnoletnich. W przypadku osób poniżej 18 roku życia, sprawa jest nieco łatwiejsza.

Leczenie uzależnienia od narkotyków w zamkniętym ośrodku jest skuteczne. W szczególności, jeżeli ten ośrodek znajduje się daleko od dotychczasowego miejsca zamieszkania. Należy zawsze pomyśleć o tym, aby odciąć narkomana od jego środowiska. Jeżeli dookoła niego nie będzie żadnych bodźców, które skłaniałyby go do wzięcia, to tym lepiej. Nawet, jeżeli będzie to oznaczało wywiezienie osoby chorej na drugi koniec Polski do ośrodka. Cały proces leczenia uzależnienia rozpoczyna się od zdiagnozowania problemu. To na tej podstawie można dobrać odpowiednie metody leczenia. Potem następuje tzw.detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu. Osoby, które na co dzień pracują z takimi osobami uzależnionymi zgodnie twierdzą, że jest to jeden z najgorszych elementów całej terapii. Moment, kiedy z organizmu zostają wypłukane wszystkie toksyny (narkotyki). Człowiek będący na “głodzie” jest w stanie dokonać wielu rzeczy, ale trzeba to przetrwać.