Głowica termostatyczna, więc narzędzie dedykowane do regulacji wpływu ciepła są częścią większości obecnie tworzonych grzejników. Ma za zadanie zarządzać oddawanym ciepłem tak aby ograniczyć jego utraty. Potrzeba wykorzystywania tego rodzaju konstrukcji wskazana jest w prawie za pomocą stosownej ustawy. Z racji przymuszenia prawnego do montażu głowic termostatycznych w dowolnym budynku zaopatrzonym w grzejnik określono warunki za pomocą określonych wskazań, jakie mają za zadanie pomóc przy zakupie. Zatem, warto wiedzieć, gdzie powinna być umieszczona głowica termostatyczna.
Głowica termostatyczna – gdzie winna być umieszczona?
Głowica termostatyczna może być nakładana wprost na kurku czy w pewnym oddaleniu od niego (wielokrotnie wówczas, jeśli kaloryfer umieszczony jest w miejscu hamującym wymianę powietrza, poprzez co temperatura dookoła niego nie opisuje warunków termicznych w całym miejscu). Dzięki takim termostatom można swobodnie zarządzać temperaturę w danych miejscach, natomiast pod warunkiem, iż wysyłana do instalacji moc grzejna gwarantuje pokrycie utrat termicznych budynku.
Dostosowanie zaworu to podstawa
Dobór zaworu termostatycznego zależy przede wszystkim od jego dobrania do przepływu obliczeniowego na danym odcinku instalacji. W pełnej palecie artykułów na rynku możemy odnaleźć narzędzia o podzielonych zakresach pracy – od zaworów o zmniejszonym przepływie dedykowanych do mniejszych odbiorników np. kaloryferów łazienkowych, aż po zawory stosujące ogromne ruchy, więc mające rozbudowany wskaźnik kv.